Co dělám a nabízím

Pokud tu nejste poprvé, četli jste už pár mých článků nebo jste mě „potkali“ na sociálních sítích, možná vám vrtá hlavou „jak to, že toho dělá tolik“? Není to rozhodně ojedinělé, dokonce se mě na to už několik z vás i ptalo…

Asi znáte to pořekadlo „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“. V podobném duchu to mám se spoustou věcí! Myslím si, že je lepší mít větší přehled, i když ne až tak do hloubky, než umět jednu věc absolutně dokonale. Samozřejmě to neplatí úplně vždy a pro každého, ale z mého pohledu je to pro můj dluhodobý cíl naprosto ideální.

A co že to teda vlastně dělám?!

Konzultační činnost

Právě díky tomuto silnému rozhledu jsem se částečně dal na konzultační činnost. Mnoho konzultantů je sice špičkových ve svém oboru, ale už nevidí souvislosti s ostatními. A to je místo, kde zase exceluji já. Už dávno jsem pochopil, že specifika ziskového i neziskového sektoru je dobré znát. Díky mé zkušenosti z komerční, tak neziskové sféry, mám široký rozhled a jsem schopen navrhnout implementaci procesů vhodnou pro obě strany. Dokáži však flexibilně reagovat i na potřeby jednotlivců (bloggeři apod.).

Většinou vám, bohužel, řeknu, že většinu věcí máte špatně, nebo se na procesy díváte ze špatné perspektivy. To je ale skvělý start k tomu, abychom to společně nějak změnili. A na to mě většinou „najímáte.“

Samozřejmě i já se částečně specializuji, ale dokáži se podívat na problém v souvislostech. Moje specializace jsou:

  • IT/Softwarové řešení
  • Marketingové strategie (především online)
  • Business development

Pro všechny tyto činnosti jsem schopný zařídit a dohlédnout na implementaci z pohledu IT/SW řešení, případně zajistit aplikaci vaší marketingové strategie.

Nutno podotknout, můj čas je pro mě celkem důležitý a hodně si rozmýšlím, do čeho ho investovat. Na jednu stranu občas dělám konzultace pro zajímavé projekty zdarma, ale na druhou je můj čas většinou hodně drahý.

Volnočasovky SPORT

První věc, do které jsme se pustili samostatně a snažíme se to rozšířit. V tomto spolku děláme pobytové i nepobytové akce pro děti, kde se zaměřujeme na individuální přístup k dětem a zážitkovou pedagogiku.

Moje úloha je na pomezí business developmentu, řízení financí a marketingu. Čím se zde můžeme pochválit je, že jsme se od roku 2016 dostali do černých čísel (vyrovnaný rozpočet) a nemusíme již tento spolek dotovat ze svého. A také se k nám klienti vrací, což je pro mě mnohem důležitější. Značí to, že programy děláme dobře. To není sice moje zásluha („Díky Hanko!“), ale jsem na to i tak pyšný.

UnBounded

Po založení prvního spolku Volnočasovky SPORT jsme zjistili, že úzce zaměřený spolek nepojme všechny naše aktivity. Pružně jsme se s tím však vyrovnali a vytvořili spolek UnBounded, kde se mimo jiné zaměřujeme na teenagery (pořádáme Erasmus+ projekty, besedy,…), na osoby se zdravotním postižením a sociální podnikání (projekt Chráněné dílny OZP) a také trochu na marketingovou činnost primárně pro neziskové organizace.

Ačkoliv jsem zde vedený jako ředitel organizace, moje pozice spočívá především v zajištění fungování po technické a finanční stránce, protože jednotlivé projekty jsou ve správě jednotlivých kolegů. V rámci tohoto spolku však realizujeme i projekt Chráněné dílny OZP, který je velmi technicky založený, což je také moje parketa. Z podstaty věci u něj tedy trávím nejvíce času.

Chráněné dílny OZP

Na tento projekt jsem extrémně pyšný, protože je to něco, kde neděláme radost jenom sobě, ale hlavně ostatním. V rámci projektu se snažíme propagovat společnosti, které zaměstnávají více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu zaměstnanců. Tyto firmy vyrábějí skvělé produkty, ale nikdo o nich často neví.

Tento web je založený hlavně na webové aplikaci, takže se zde starám o celkovou správu webu a dokonce mě mohou zastihnout jednotlivé dílny na telefonu nebo mailu. Zároveň tu spolupracuji na budování dlouhodobé vize a podílím se na kompletním směřování celého projektu.

Práce v IBM – IBM Watson iLab

Nejvíce času trávím pravděpodobně právě prací v IT firme IBM. Jsem zde součástí trochu „zvláštního“ týmu IBM Watson iLab (někdy nás nazývají startupem uvnitř korporátu), ve kterém se zaměřujeme na implementaci inovativních projektů, především ve fázi PoC (Proof of Concept). V podstatě se jedná o to, že firma k nám přijde s trochu šíleným nápadem, co by chtěla vytvořit a na nás je ukázat jim, že to opravdu dokážeme!

V těchto projektech implementujeme různé druhy IBM technologií do reálné praxe. Naše služby využívá mnoho předních firem po celém světě…více si o tom můžete přečíst v článku na Forbesu s českým panem Watsonem, který vede právě náš tým. I když my mu teda normálně říkáme Martine… 😀

Na tomto místě pracuji jako konzultant, developer a občas i jako designer, když už to fakt hoří. Prostě jako ve startupu, člověk nemá úplně přesně zadanou náplň práce, a tak se pouští do různých výzev. Jednou píše kód, z toho domlouvá podmínky práce, ladí podobu výsledného PoC nebo prezentuje výsledky zákazníkovi.

Škola – Softwarové inženýrství FIT ČVUT

Ano, k tomu všemu studuji (mnoho lidí to překvapilo, když si o tom četli na Instagramu). Neříkám, že jsem nejlepší student! Pro mě osobně to má přesně takovou prioritu jako umístění v pořádí témat tohoto článku, tedy úplně nejnižší. Na druhou stranu mi studium nabízí další pohled na všechno, čím se živím i bavím zároveň. Dochází tedy ke krásnému propojení.

Bakalářský stupeň jsem úspěšně ukončil nedávno a teď se bavím na magisterském. Ale jestli ze mě jednou bude inženýr, tak to je otázka, kterou se často moje okolí baví 🙂

Vzhledem k tomu, že často reflektuji svoji činnost, přemýšlel jsem i nad změnou oboru. Zaměření na management jsem však v tuto chvíli přehodnotil a pokračuji v IT. Ale jestli nakonec nezměním názor, to se ještě uvidí! Příležitosti pro mě v tuto chvilí nejsou „terorem“, ale nabízí mi spíše dobrý pocit, že můžu kdykoliv cokoliv změnit.

Ostatní

Další aktivitou je psaní právě tohoto blogu. Cílem je „zbořit“ mýtus, že investování je něco nedosažitelného. Jsem přesvědčený, že díky nástupu technologií je to stále jednodušší!

Mimo jiné se bavím správou svých sociálních sítí, kde sdílím mnoho byznysově orientovaných článků.

Potom je tu několik dalších věcí, na kterých dělám, ale buď jsou neveřejné a nebo nemohou být veřejné. Ale až budou publikovatelné, najdete je právě zde! Budu rád, když mě budete sledovat i na sociálních sítích a věřím, že se dozvíte mnoho zajímavých informací.